Sokadik év telik el már úgy a Dél-Alföldön, hogy a tél elején maximum mutatóban van hó. Pedig nem csak a gyerekek hiányolják a havazást, hanem a gabonatermelők is. A csapadékhiánynak nem csak az a következménye, hogy kifagy az őszi vetés, a növények egész éves fejlődésére hatással van.

„A november-december csapadék nélkül telt, és a téli csapadék az, amiből a mezőgazdász által elvetett növény majd nyáron a nagy melegben tud táplálkozni. A téli csapadék, ha szépen lassan elolvadna, vagy leesett volna eső formájában, akkor megy az altalaj irányába, és onnan veszi föl majd nyáron a növény. Most ez nulla volt, számításaink szerint legalább 80 milliméter csapadék, ami hiányzik már eddig” – tudtuk meg a mindszenti Hevesi István gabonatermelőtől.

A homokhátságon az egyik legfontosabb megélhetési forrás a gyümölcstermelés, ám Szatymaz mellett sincs egy centi hó sem. A gazdák itt mégis optimistábbak egyelőre, a fák most nyugalmi időszakban vannak, fel lettek készítve a télre.

Hó nélkül nem az igazi a tél a mezőgazdaságban sem
 

 

„Folyamatosan látjuk el év közben tápanyaggal a gyümölcsfákat, mert akkor jobban tudnak védekezni a fagy ellen. Egy jól gondozott fa, mínusz 20 fokig megbirkózik a hideggel. Mi nem bánjuk, ha nem esik a hó, mert annak vastagsága is befolyásolja mekkora fagyok vannak. Ha lenne mondjuk egy 20 centis hó, akkor az azt jelentené, hogy a hőmérséklet mínusz 25 fokig is lemenne. Így viszont 15-18 fok körül megáll.” – mondja Gyuris Mihály baracktermelő.

A gyümölcsösökben a legtöbb kárt a tavaszi fagyok tudják okozni, amikor egy hosszabb meleg idő után hirtelen jön egy komoly fagy, amitől tönkremennek az éledező rügyek. Ezt előre senki nem tudja megjósolni, minden területen a tavasz elején mérik fel a károkat a gazdák.

„A fagykárt a falugazdászoknál kell bejelenteni a gazdáknak, legkésőbb április 15.-éig, de nem árt, ha jelzik, ha hamarabb észlelik a kárt. Ezt a kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága fogja ellenőrizni, és ítéli meg a kártérítést a termelőknek” – tájékoztatta a Helyi Híradót Kispál Ferenc, a Csongrád Megyei Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

A mezőgazdasági kárenyhítési alapból 15 százalékot meghaladó terméskiesés esetén kárpótolják majd a gazdákat.