Az interaktív ismertető foglakozások célja, hogy minél szélesebb körben felhívja a figyelmet az áldozattá válás megelőzésének, az áldozattá váltak megsegítésének, továbbá a társadalmi szolidaritásnak a fontosságára.

Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. E napot – az Európai Áldozatvédő Fórum javaslatára – a kontinens számos országában a bűncselekmények áldozatainak napjává nyilvánították. Magyarországon – az áldozatok segítését elsőként felvállaló Fehérgyűrű Közhasznú Egyesület kezdeményezésére – 1993-tól emlékezünk ezen a napon a bűncselekmények áldozataira. Az áldozattá válás megelőzése a bűnmegelőzés egyik azon iránya, amely a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia prioritásai között szerepel.

A rendőrség áldozatvédelemmel összefüggő feladatai: felvilágosítás az áldozatsegítő szolgáltatásokról; az áldozatok személyiségi, adatvédelmi, büntetőeljárási jogainak érvényesítésében való segítségnyújtás; az eljárás különböző szakaszaiban való tájékoztatás; segítő szervezetek irányába történő közvetítés; az ismételt áldozattá válás kockázatának csökkentése.

A rendőrség bűnmegelőzési tevékenységének célja a bűncselekmények számának csökkentése, a lakosság szubjektív biztonságérzetének fokozása, a bűncselekmények áldozatainak segítése. Mindezen tevékenységét az állami és önkormányzati szervekkel, társadalmi szervezetekkel és a lakossággal együttműködve végzi. A megelőzés területén dolgozó szakemberek mindent elkövetnek annak érdekében, hogy felhívják a veszélyeztetett célcsoportok figyelmét a sérelmükre leggyakrabban elkövetett bűncselekményekre, az elkövetés és védekezés eszközeire, módjára, a bűncselekmények létrejöttét segítő körülményekre.

Interaktív előadássorozatot tartott a rendőrség az „Áldozatok Napja alkalmából
 

 

Mindezekre tekintettel, február negyedik hetében a Csongrád Megyei RFK Bűnmegelőzési Osztálya több olyan lakossági fórumot is szervezett megyei közintézményekben, ahol a vagyonvédelem fontosságára, az áldozattá válás elkerülésére hívta fel a figyelmet.

Az érintettek bűnmegelőzéssel, illetve áldozatvédelemmel kapcsolatos információkért, tanácsokért fordulhatnak a Csongrád Megyei Rendőr- főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya áldozatvédelmi referenséhez személyesen valamint telefonon a 62/562-410-es telefonszámon, továbbá a barka@csongrád.police.hu e-mail címen.