A Miniszterelnökséget vezető miniszter, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt kérte a helyi politikusoktól: kezdeményezzék a képviselő-testület összehívását, és döntsenek úgy, hogy ne tartsák meg a népszavazást.

A voksolás aktualitását vesztette, fölösleges lenne a szavazásra 3 millió forintot elkölteni - közölte, hozzáfűzve, álláspontja szerint egy ilyen önkormányzati döntés esetén nem emelne törvényességi kifogást az illetékes kormányhivatal.

A Szegeddel szomszédos községben egy görög befektető tervezte egy háztartási vegyi árukhoz alapanyagot gyártó üzem építését. Lázár János felidézte, a kormány támogatási szerződést kötött a befektetővel, és kiemelt beruházássá nyilvánította az üzem építését, azonban civil kezdeményezésre - amelyhez a Fidesz és a KDNP helyi politikusai is csatlakoztak - aláírásgyűjtés indult annak érdekében, hogy a kockázatot jelentő vegyi üzem helyéről kérdezzék meg az algyőieket. Hozzátette: ezután több mint ezeregyszázan úgy gondolták, beleszólást kérnek a település ügyeibe.

A politikus hangsúlyozta, ha egy ötezres közösségben ennyi embernek kételyei vannak, akkor azt nem lehet figyelmen kívül hagyni. A kormány négy - a lakott területtől és az iskolától távolabbi - telket ajánlott föl, hogy a fejlesztést olyan helyen valósítsák meg, amely a lakosság számára elfogadható - mondta a miniszter.

Lázár János úgy fogalmazott, "rejtély, miért ragaszkodott a polgármester és a leendő üzem területének tulajdonosa a kiszemelt helyszínhez", és kérdés, milyen kapcsolat van kettejük között. A politikus a tájékoztatás hiányát tartja a legkomolyabb problémának. A kormány és az önkormányzat támogatását megkapta a beruházás, az ott élők bizalmát nem sikerült elnyernie a befektetőnek - hangsúlyozta.

Lázár János kiemelte, a település vezetésének feladata lett volna a kompromisszum megteremtése, akár azzal, hogy az új helyszínből fakadó többletköltségek ellensúlyozására támogatást nyújt a vállalkozásnak.