Évek óta hagyomány, hogy a Virágos Szeged Városszépítő Mozgalom keretében versenyt hirdet a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft., amelyben díjazzák a legszebb kerteket. Idén a következő kategóriákban versengtek az önkéntesek: családi házas utcafronti előkertek; balkonok, erkélyek; lakótelepek, bérházak, társasházak közössége; intézmények közösségi kertje, valamint gazdára talált egy közönségdíj is. A megmérettetésre május 1-től és szeptember 1-ig lehetett jelentkezni. Minden évben meghatároznak egy plusz követelményt a kiírók. Most azok kaptak plusz pontot, akik „nagyszüleink idejében” jellemző virágokat ültettek.

„Önzetlenül járulnak hozzá a lakosok Szeged szépítéséhez, ahhoz a munkához, amit mi végzünk. Több mint száz munkatársunk dolgozik azért, hogy minél zöldebbé, színesebbé tegyük a várost, de nekünk ez a feladatuk, míg ezek az emberek ezt ingyen teszik” – mondta el a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője a Helyi Híradóknak.

Makrai László hozzátette: Szegedet méltón emlegetik virágos városnak, hiszen az önkormányzati cégnek gyepfelületből 2 288 682 négyzetmétert kell rendben tartania, virágfelületből összesen 10 861 négyzetmétert.

Komoly kihívásokkal is küzdenek azonban. Az időjárás-változás miatt a városban új, szárazságtűrő virágokat kellett telepíteni. Hasonló problémák felmerültek a fák esetében is, ahol ez nehezebb munka, mert az ennek a feltételnek megfelelő növények a hideget tűrik rosszabbul, ezért folyamatosan kísérleteznek az optimális megoldás megtalálása érdekében. Most ősszel 100 fát ültetnek, ezek egy része megtörtént, a maradékot pedig hamarosan elültetik. Jelentős szerep hárul a cégre a már javában előkészített „Zöld város” uniós projektben is, amelynek köszönhetően megújul a Liget, az Odessza lakótelep, Tarján városrész és a Belváros Tisza melletti része. Azzal, hogy sokan megszépítik saját lakásuk, házuk környékét, jelentős terhet vesznek le az önkormányzati cégről.

Túri Lajos két díjat is elvitt a lakosok közül, mert nemcsak a családi házas utcafronti előkert kategóriát nyerte meg, hanem az idei közönségdíjas is ő lett. Szomorúan jelentették be a szervezők, hogy a lakótelepek, bérházak, társasházak közössége kategória győztese, Szalma Jánosné nem veheti át a díját, mert egy hónappal ezelőtt elhunyt.

Kihirdették a „Legszebb konyhakertek” országos program helyi eredményeit is, amelyhez harmadik alkalommal csatlakozott Szeged. A Kovács Szilvia karcai alpolgármester által indított kezdeményezés több célt tűzött ki maga elé. Vissza akarják állítani a hagyományos udvarképet, népszerűsíteni szeretnék a bio módszerek alkalmazását, valamint támogatni kívánják azt, hogy több generáció együtt művelje a kertet.

Mint Gergely Évától, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. közterület-fenntartási vezetőjétől megtudtuk, három szegedi első helyezés is született az országos versenyen. Savanya Péter és Geyer Mária, a Makkosházi Kertbarátok Közösségi Kertjével, valamint Mayer Erika kapott elismeréseket. Utóbbi már az örökös díjat nyerte el, mivel harmadik alkalommal győzedelmeskedett a kategóriában.