A fűtési szezon kezdetével megnő a szén-monoxid mérgezéses balesetek száma. A Katasztrófavédelmi Igazgatóság ezért arra figyelmeztet, ellenőriztessük rendszeresen, szakemberekkel a fűtési rendszereket, és ajánlott szén-monoxid érzékelő berendezéseket is felszerelni a lakásban.

„Ezeket az eszközöket a padlószinthez viszonylag közel, maximum a fejmagasságunkban kell elhelyezni. A szén-monoxid a levegővel majdnem egy súlyban van, a helyiségben lebegő, nagyon veszélyes gáz. Megbízható érzékelőket, közepes árkategóriában már 10-15 ezer forintért is lehet kapni, általában 5-6 évig van szavatosságuk, tehát nem érdemes spórolni az efféle megelőző intézkedésekkel sem.” – mondta el a Helyi Híradónak a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szolgálatvezetője.

Rókus Imre hozzátette: számos esetben találkoznak házilag átalakított berendezésekkel, ezek rendkívül balesetveszélyesek, a tavalyi évben egy szabálytalanul bekötött gázpalack halált is okozott.

Idén már nyolc szén-monoxid mérgezés volt Csongrád megyében

Molnár Krisztina, szóvivő, Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Mórocz Ferenc, üzemegység vezető, Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt., Rókus Imre, szolgálatvezető, Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

 

A hatályos jogszabályok szerint az 1981 előtt, vagy ismeretlen időben létesített rendszereket 2014 év végéig felül kellett vizsgáltatni, 2015 végéig pedig az újabbakat. A gázszolgáltatónál ezután a 10 évenként kötelező mérőóra csere alkalmával kérhető felülvizsgálat, amely ráadásul ingyenes is, még is nagyon kevesen élnek vele. Szegeden 144 ezer fogyasztóból csak 22 ezren.

"A fogyasztói magatartást sajnos jól mutatja, hogy sok esetben még a korábban már megrendelt felülvizsgálatot is visszamondják. Szomszédtól, ismerősöktől meghallják, hogy itt, vagy ott kikapcsolta a gázt a szolgáltató felülvizsgálatkor és inkább lemondják, hogy nehogy ilyen kellemetlen helyzetbe kerüljenek. Ezzel pedig a balesetveszély ugyanúgy megmarad. – tudtuk meg Mórocz Ferenctől, az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. üzemegység vezetőjétől.

A baleset elkerülése érdekében a hatóságok a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák, de ha már megtörtént a baj, először is a helyiségekben lévő személyeket kell eltávolítani, és azonnal kiszellőztetni, illetve értesíteni az Országos Mentőszolgálatot.