Síelni is lehet majd a Vértói dombon, ha Vakula Réka tájépítész és csapata szerdán bemutatott terveiből minden megvalósul. A tervezők azt a feladatot kapták, hogy a 653 millió forintos uniós forrásból egy élhető, kulturált környezetet teremtsenek a záportározó környékére. A rekonstrukciós projekt 2017 szeptemberében indul el, s várhatóan 2018 decemberében fejeződik be. Olyan elemeket építettek elképzeléseikbe, mint a futópálya, a vízi sétány, a fitneszpark, az oxigén park és a domboldali csúszda.

A vízi sétány egy, a Vértó északi részén húzódó palánkrendszer, mellyel a lakosok eddig felfedezetlen helyekre, a tó vizére merészkedhetnének rá. A tervezők azt ígérték, a horgászstéges sem tűnnek el, és a megnövekedett gyalogos forgalom sem zavarja majd a pecásokat. A dombra fel és onnan levezető 800 méteres rekortán futópályának a tó elnevezése után a „vérkör” fantázianevet adták. Persze a hely nemcsak a sportolók területe, a napozóknak és pihenni vágyóknak különleges lépcsős kialakítású teraszt, illetve akadálymentes sétányokat építenének ki. Ezeken túl közösségi fogadóteret, tanösvényt, kutya ügyességi parkot, a Hont Ferenc utcai játszótér felújítását, az Ortutay utca és a gyöngyvirág utca sarkán található piactér rendezését, valamint a díjazott közösségi kert kibővítését.

A fórum végén a lakosok kérdezhettek, az észrevételek java része a lesiklópálya szükségtelenségére érkezett. A nemrégiben országos elismerésben részesült közösségi kertet többen is felemlegették, mert azt szeretnék, hogy az újabb növénykazettákkal bővüljön. Az egyik hölgy egész hosszan sorolta, mi hiányzik a városrészről: szerinte a járdalapokat, a parkolókat kellene javítani, fákat ültetni a Zsitva sorra, és megoldást találni a hajléktalankérdésre – ezek közül persze nem mindent enged meg az uniós projekt. Két férfi fontos dolgokat hiányolt a rajzokról. Egyikük arról érdeklődött, miért nincsenek nyilvános illemhelyek a futópályával körülölelt Vértónál, míg a másik több szemeteskukát látna szívesen a környéken. Vakula Réka elmondta, már gondolkodnak rajta, hová lehetne nyilvános WC-ket építeni.

Több mint kétmilliárd forintból újul meg Szeged-Tarján és az újszegedi Odessza városrész a ligettel együtt, illetve további 600 millió forintot költ az önkormányzat uniós forrásból Makosháza-Újrókus zöld területeinek rehabilitására. Az építkezések még ebben az évben megkezdődnek. A tervezési időszak hosszan elnyúlt, Botka László MSZP-s polgármester 2015 decemberében jelentette be a településrészek megújítását, mely feladathoz lakossági fórumok és városi konzultációs kérdőívén várták a helyiek véleményét. A tervek azóta mindhárom városrészben elkészültek. Tarján egyébként utoljára 2008-ban kapott nagyobb támogatást, akkor egymilliárd forintért történtek fejlesztések, Szeged egyik legrégebbi lakótelepe is itt található.