Ebben az évben összesen 201 – közte 7 új – szakra várta a hallgatók jelentkezését a Szegedi Tudományegyetem. A jelentkezők száma alapján a második legnépszerűbb vidéki felsőoktatási intézménybe több mint 15 ezren jelentkeztek. Legtöbben orvosi, jogi vagy műszaki irányba indultak el, de sokan választották az osztatlan tanárképzést is, ahol 20 százalékos létszámnövekedés figyelhető meg a tavalyi évhez képest.
“A leendő hallgatók közül a tanárképzésben angol- illetve történelemtanárnak készülnek a legtöbben. A következő szemeszterben várhatóan összesen 73 szakpáron indul majd el az oktatás” – tudta meg a Helyi Híradók Dr. Forgács Tamástól.
Az SZTE Tanárképző Központjának főigazgatója hozzátette: a kiemelt érdeklődés annak is köszönhető, hogy egyre több elismert professzor tanít a pedagógusképzésben. Az egyetemnek az is érdeke volt, hogy induljanak olyan specializációk, melyek hiányban vannak a munkaerőpiacon. Ilyen például a fizikoterapeuta vagy az élelmiszermérnök mesterképzés, emellett 4 idegen nyelvű szakot is elindítottak.
A pótfelvételi helyeket a holnapi napon teszi közzé az egyetem. Várhatóan 9 kar hirdet meg képzéseket önköltséges helyekre, így szeptemberre további 500-600 gólyát várnak. Ezekre a képzésekre augusztus 7-ig lehet jelentkezni.
A Szegedi Tudományegyetem 3900 kollégiumi férőhellyel rendelkezik, 13 saját fenntartású kollégiumban, emellett további 400 férőhelyre van szerződése az egyetemnek kisebb kollégiumokban. Ennek a férőhelyszámnak körülbelül egynegyede áll rendelkezésre az elsőévesek számára.
A kollégiumi rendszer, fő szabály szerint azokat fogadja, akik állami ösztöndíjas helyre nyertek felvételt. A kollégiumokban a térítési díjak a komfort mértékében változnak. Ez többnyire attól függ, hány ágyas szobába jelentkezik a hallgató. Jelenleg 9-11 ezer forint között mozog a havi kollégiumi díj Szegeden, az állami ösztöndíjas hallgatók esetében. Ugyanakkor van egy bizonyos számú férőhely, amit az önköltséges hallgatóknak tartanak fenn, de az ő esetükben a térítési díj is magasabb, ez átlagosan 10-15 ezer forint.
A kollégiumi jelentkezés a mai nappal indul, melynek első lépése a jelentkező hallgató szociális helyzetének, rászorultságának felmérése. A hallgató ez alapján pontokat kap, így kerül besorolásra egy rangsorba. Ezután az egyes kollégiumok döntenek a felvételről. Ha nem nyernek felvételt, várólistára kerülnek, és egy esetleges üresedésnél értesítik őket.
„Hetek óta tapasztaljuk, hogy folyamatosak a megkeresések avval kapcsolatban, hogyan lehet jelentkezni, hogyan lehet bejutni, milyen esélyek vannak a bejutásra. Ahogy emelkednek az albérletárak, egyre többen kényszerülnek kollégiumba, de persze sokan szeretik ezt az életformát is. Minden évben legalább kétszeres túljelentkezés van, így idén is erre számítunk” – mondta el a Helyi Híradónak Kovács Attila, a 270 fős szegedi Móra Ferenc Kollégium igazgatója.
A kollégium mellett a másik lehetőség a hallgatók számára, az albérlet. Az egyetem is működtet saját honlapot, ahol segít az albérlet közvetítésben minden egyetemistának.
“Ez a szolgáltatás azért is fontos számunkra, mert ha összehasonlítjuk a hallgatói létszámot a kollégiumi férőhelyek számával láthatjuk, hogy nagyon sok hallgató kényszerül albérletbe” - mondta Karsai Krisztina, a Szegedi Tudományegyetem oktatási rektor helyettese.
A rektorhelyettes-asszony azt is hozzátette, hogy a kollégiumi férőhelyek többségét elfoglalják a hallgatók, de van mozgás a helyek tekintetében még a félév elején, mivel sokan meggondolhatják magukat.
Szegeden emellett sok szülő keresi fel az ingatlanközvetítéssel és albérletkiadással is foglalkozó vállalkozásokat is. A felvételt nyert hallgatók számára olykor a szülők ingatlant is vásárolnak, ennek száma azonban az elmúlt években nagyon visszaesett, most azonban újra népszerűvé kezd válni az ilyen célú vásárlás.
„Az albérletek árainak csak minimális emelkedését vettük észre, maximum öt százalékról beszélhetünk. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy nem árt számolni a költségeket, mert sok esetben már olcsóbban jönnek ki a szülők, ha inkább az adott városban vesznek egy lakást a diáknak. Ebbe az irányba is megnőtt az érdeklődés, főként a belvárosi téglaépítésű lakásokra. A későbbiekben ezek az ingatlanok akár tovább kiadhatók albérletbe, ezért befektetési célnak sem utolsó ez a módszer” – tudtuk meg Bozsó Bencétől, a Limit Ingatlanközvetítő Kft. ügyvezető igazgatójától.