Izgatottak voltak a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató szeged-tápéi gyermekotthonának lakói, ugyanis az egyik legnagyobb amerikai szoftverfejlesztő cég, az EPAM munkatársai látogattak el hozzájuk, hogy megtanítsák nekik a programozás alapjait. A gyerekeket főként azért érdekelte a kurzus, mert szerették volna tudni, hogyan készülnek az okos eszközökre írt játékok, alkalmazások.
“Naponta tanulásra, kikapcsolódásra használom leginkább a benti gépeket” – mondta a gyermekotthon egyik lakója, Budai Béla a Helyi Híradóknak. Őt főként azért érdekelte a programozás, mert kíváncsi volt, az alapvető számítógépes alkalmazásokon túl mit tanulhatna még meg. A Dr. Foltán József Gyermekotthon több mint tizenkét gyereknek nyújt biztos otthont, akik itt laknak, előre beosztott idő szerint ülhetnek le a számítógépek elé.
A programozás rejtelmeibe Horváth Martina, a cég egyik önkéntes munkatársa vezette be a gyerekeket, az úgynevezett scratch segítségével rajzoltak és animáltak figurákat a Macsek a nagyvilágban című meséhez.
“Azt szeretnénk, ha a gyerekek nemcsak számítógéppel és interneteléréssel rendelkeznének, hanem a kurzus segítségével egyfajta motivációt, pályaorientáltságot is kapnának. Megismernék, milyen programozónak lenni, milyen programozni. Programozókra az elkövetkező 20-30 évben folyamatosan szükség lesz, ráadásul ez egy olyan tudás, amely bárhol, bármilyen nyelvterületen hasznosítható. A programozás már középiskolai szinten elkezdődik, nem szükséges hozzá felsőfokú tudás. Sőt vannak olyan önálló intézmények, melyek programozókat oktatnak, és olyan általános iskolák is, ahol alapszinten foglalkoznak programozással” – tudtuk meg Vinkó Bencétől.
Az EPAM ügyvezetője hozzátette, tavaly karácsony előtt összesen 25 számítógépet ajándékoztak Csongrád megyei gyermekotthonoknak, így a kurzusnak biztosan lesz folytatása.